• kontakt
 • ako ušetriť ?
 • Cenníky
 • Aktuality
  15.11. - 14.2. OBDOBIE VODY
  Aktívne orgány: obličky, močový mechúr Príznaky oslabenia: časté zápaly močového mechúra, ktorý sa snaží preberať funkciu obličiek, nedoslýchavosť, rednutie kostí, strach, obavy


  Tip na posilnenie imunity
  Poznáte túto aminokyselinu? Jej obsah v krvi ovyplyvňuje pružnosť našich ciev a imunitu.


  ako pomôcť ?

  vytlač stránku pošli stránku pridaj k obľúbeným

  Zdroj : http://brezinska.blog.sme.sk/    
  Predaj a používanie balených vôd je činnosť vzorovo neekologická. K pokrytiu celej svojej potreby "vody priamej spotreby" skonzumuje 4 členná rodina: 4 os x 2 l/os. deň x 365 dní/rok = 2920 litrov vody ročne. Ak je voda balená v PET-fľašiach o objeme 1,5 l to znamená 1950 fliaš za rok. Tieto fľaše, za ktoré rodina zaplatila v cene balenej vody cca 6000 Sk ročne, sa vyhodia.
  Je paradoxom dnešnej "spoločnosti na jedno použitie", že pracne hromadí veľké množstvo odpadkov z materiálov, ktoré sú prírode cudzie a teda prírodnými pochodmi nerozložiteľné. Po jednom použití odhodené PET-fľaše zdobia priekopy našich ciest, v lepšom prípade preplnené skládky komunálneho odpadu, na večné časy. Ich recyklácia bola v SR zavedená s mnohoročným omeškaním a funguje veľmi nedokonale (z cca 10%).
   
  PET je skratka pre Poly Ethylén Tereftalát. Je to polyester používaný ako obalový materiál. Používa sa hlavne pre obaly na minerálky a sýtené nealko nápoje. Že ide o PET-fľašu poznáme podľa recyklačného znaku (tri šípky tvoriace trojuholník) s označením 1 alebo PET.

  PET-fľaše sa dajú recyklovať. Ich recyklácia začína zberom z domácnosti a končí u spracovateľov doma i v zahraničí.

  U nás sa PET-fľaše zbierajú do zberných kontajnerov. Sú označené nápisom PLASTY a majú žltý vrchnák. Z kontajnerov putujú fľaše do triedičky na ručné dotriedenie. Zo zozbieraného odpadu sa vytriedia fľaše z iného materiálu (iné umelohmotné fľaše, ktoré ľudia často dávajú do kontajnerov na plasty v domnení, že tam patria – veď ide o plast). Vytriedené PET-fľaše sa lisujú do balíkov a tie sa dopravujú k spracovateľom.

  Recyklujú sa mechanicky – sekajú sa na vločky, ktoré sa použijú samostatne na výrobu nových produktov alebo sa pridajú k čistému polyméru, alebo depolymerizáciou – rozložia sa na monoméry.

  PET sa recykluje hlavne na vlákna. Vyrábajú sa z neho napríklad duté vlákna (používajú sa na výplň zimných búnd a spacákov), technické pásky, fólie i stavebné materiály, ale špeciálnym procesom možno vyrobiť aj nové fľaše.
  Do kontajnera na plasty patria iba PET-fľaše z nápojov a minerálnych vôd. Nepatria sem PET-fľaše od oleja, chemikálií, aviváží, pracích prostriedkov a pod. Nie je potrebné odstraňovať etikety, pretože posekané fľaše spracovateľ ešte čistí od papiera i lepidla. Takisto nie je nutné odstraňovať umelohmotné uzávery – tie sa dajú oddeliť v rámci separácie pri recyklácii.

  Zaujímavosťou môže byť, že najcennejším PET materiálom sú bezfarebné fľaše. Na druhom mieste sú bledomodré, potom zelené fľaše. Iné farby sú recyklovateľné iba obmedzene alebo vôbec.

  Potrebné je však fľaše stlačiť – zaberajú oveľa menej miesta a pri ich zbere sa zbytočne neprepravuje kopa vzduchu.
   
  Skrytejším ekologickým problémom sú škody spôsobené prepravou balenej vody od výrobcu do obchodu a z obchodu k spotrebiteľovi.
   
  Chcete pomôcť životnému prostrediu? Nekupujte PET-fľaše! Ako sa dá bez nich zaobísť? Filtráciou vody.

  Zdroj : http://brezinska.blog.sme.sk/
 • znečistenie
 • ochrana
 • ako pomôcť ?
 • Akcie
  Prednáška o aromaterapii
  17.01.2019
  Srdečne vás pozývam na zaujímavú prednášku


  |   VODA   |   VÝŽIVA   |   POHYB   |   VZDUCH   |   SLNKO   |
  Ochrana osobných údajov   Zdravý životní styl