• kontakt
 • ako ušetriť ?
 • Cenníky
 • Aktuality
  15.11. - 14.2. OBDOBIE VODY
  Aktívne orgány: obličky, močový mechúr Príznaky oslabenia: časté zápaly močového mechúra, ktorý sa snaží preberať funkciu obličiek, nedoslýchavosť, rednutie kostí, strach, obavy


  Tip na posilnenie imunity
  Poznáte túto aminokyselinu? Jej obsah v krvi ovyplyvňuje pružnosť našich ciev a imunitu.


  VODA

  vytlač stránku pošli stránku pridaj k obľúbeným

  Voda je základom života. Ľudské telo sa skladá z viac ako 2/3 z vody. Je zrejmé, že obsahuje približne rovnaké percento vody ako zemský povrch. Máme v sebe 23% uhlíka, 2,6% dusíka, 1,4% vápnika a stopové množstvá viac ako 30 iných prvkov. Predovšetkým však obsahujeme kyslík a vodík, spojené v tej jedinečnej molekulárnej kombinácii zvanej voda. Bábätko je dokonca asi zo 4/5 voda. Preto sú na prípadný nedostatok vody najcitlivejšie malé deti.  S nedostatkom vody sa organizmus vyrovnáva omnoho horšie než s hladovkou. Už strata 20% telesnej vody je smrteľná. Na dehydratáciu človek umiera asi v priebehu 7 dní. 

  Zdravá pitná voda pochádza zo zdravého životného prostredia. Fakty o životnom prostredí na Slovensku sú známe, rovnako tak ako skutočnosti o poklese imunologickej odolnosti obyvateľov, náraste alergických ochorení, nízkej strednej dĺžke života atď. Je nepochybné, že zdravotný stav občanov je stavom životného prostredia - teda i stavom pitnej vody - ovplyvnený. Účinky kontaminantov hľadaných v pitných vodách sú toxické, karcinogénne, mutagénne (vplyv na potomstvo), teratogénne (zlý vývoj plodu) a často kombinované.
  V prípade porovnania zdravotného vplyvu potravín a pitnej vody nie je možné prehliadnuť jeden podstatný rozdiel: Potraviny si môžeme z pomerne širokého sortimentu vyberať. Skutočne je možné vynechať z jedálničku prerastený bôčik alebo aspoň zameniť hovädzie mäso za kuracie. Pitnú vodu však dnes a denne používame z rovnakého zdroja. Nech sa jedná o vodu zo studne alebo z verejného vodovodu, sme ňou denne ovplyvňovaní. Tým je umocnený význam aj veľmi nízkych koncentrácií škodlivín, z nich niektoré sa v tele kumulujú (arzén, kadmium, olovo), iné pôsobia neskôr a bezprahovo (špecifické organické látky ako benzén, vinylchlorid, tetrachlorethen a ďalšie).
  Každodenný  vplyv pitnej vody na vaše zdravie je tým správnym odôvodnením snahy o to, aby vaša pitná voda bola vysoko kvalitná. Len taká voda bude priateľská voči vášmu zdraviu. Naviac ale Vám bude prinášať dennodenné drobné radosti: je totiž chutná a nepáchne.
  Čistá voda je základom zdravia nielen pre dospelých, ale hlavne detí. Dôležité je prijímať vodu, ktorá je čistá, priezračná, bez chute, vône a zápachu. Voda by nemala obsahovať nadmerné množstvá dusičnanov, chlóru ani ťažkých kovov. Cenovo najdostupnejšie riešenie je vodu filtrovať. Náklady na takúto vodu sú v prepočte od 0,09 – 0,15 EUR na 1 liter. Tu dochádza k úspore oproti balenej vode až o niekoľko desiatok tisíc ročne. Vodu prevarením nezbavíte škodlivých látok, len zvýšite ich koncentráciu, pretože časť vody sa odparí. Najlepšie je vodu filtrovať aj na varenie aj na pitie. Správne je vypiť 0,2 – 0,4 l čistej vody na každých 10 kg telesnej hmotnosti. Voda, ktorá nie je filtrovaná, predstavuje vážne zdravotné riziko, pretože organizmus zaťažuje rôznymi škodlivými látkami a tým znižuje imunitu organizmu.
  Filtrovať vodu by sme mali všetci, dosiahneme tým zlepšenie zdravia seba a svojich blízkych a naviac nám voda bude chutiť. Skúste to a spoznáte rozdiel!  Súvisiace témy:       Funkcia vody        Pitný režim        Filtrácia vody   
 • znečistenie
 • ochrana
 • ako pomôcť ?
 • Akcie
  Prednáška o aromaterapii
  17.01.2019
  Srdečne vás pozývam na zaujímavú prednášku


  |   VODA   |   VÝŽIVA   |   POHYB   |   VZDUCH   |   SLNKO   |
  Ochrana osobných údajov   Zdravý životní styl